Про Федерацію


 

Перші серйозні згадки про футзал у Києві з’являються у пресі 1990 року. З 25 по 28 січня 1990 року у Дніпропетровську (зараз – Дніпро) проходив всесоюзний турнір з міні-футболу на приз газети «Молодь України». В ньому четверте місце посіла столична команда «Електронмаш». Вона ж у квітні цього року виступила у Кишиневі на всесоюзному турнірі на приз фірми «Агрос-інтекс», де посіла останнє 16 місце. Також зустрічаються згадки й про тогорічну першість Києва з міні-футболу, але, на жаль, без подробиць.

1992 року на базі Київського інституту фізичної культури та спорту України була утворена команда «СКІФ-Сілекс». Підопічні тренерського тандему Валерій Шабельніков-Володимир Залойло стрімко почали демонструвати високі результати. Кияни одразу виграли срібні нагороди в Першій лізі, яку проводив Союз міні-футбольних клубів України. Наступного, 1993 року, було створено Асоціацію міні-футболу України (АМФУ) і з цього моменту ведеться відлік офіційних футзальних змагань у нашій країні. Саме «скіфівцям» вдалося завоювати спочатку перший офіційний Кубок України, а згодом і виграти дебютний чемпіонат країни, але вже під назвою «Слід».

Все в тому ж 1993 році у Києві почали з’являтися й інші команди, що брали участь у всеукраїнських змаганнях. На базі футбольної команди Інституту електрозварювання ім. Є. О. Патона з’явився «Зварник» (тренер – Андрій Голякевич), що потім неодноразово змінював свою назву. А на базі футбольної команди Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка з'явилася команда «Університет» (тренер – Юрій Компанієць). Ці два колективи взяли участь у дебютному розіграші чемпіонату України у Першій лізі сезону 1993/94 під егідою АМФУ. «Університет» фінішував четвертим, а «Зварник» посів восьме місце.

У сезоні 1994/95 Першу лігу України поповнили ще дві новостворені київські команди – «Уніспорт» і «Аваль».
У цей час міські змагання з футзалу практично не проводилося. Час від часу гралися  турніри, наприклад, між банкірами, відбувалися окремі товариські матчі між перерахованими вище командами. Також під егідою Федерації футболу Києва (ФФК) було проведено дві першості міста серед районних адміністрацій (відповідальний – Станіслав Урбанський).

Певні зрушення відбулися в сезоні 1996/97. При ФФК було створено комісію з міні-футболу і з ініціативи Леоніда Матькова проведено чемпіонат Києва з футзалу, що зібрав 13 команд. 

Поява міських змагань з футзалу потребувала створення структури, завданням якої була б організація і контроль їхнього проведення, а також підготовка арбітрів. Протягом 1996-1997 рр. в цьому напрямку велася підготовча робота, а 7 березня 1997 року було проведено установчі збори, на яких було створено Федерацію футзалу м. Києва (ФФзК). Офіційна реєстрація була  завершена 30 січня 1998 року. Організаторами ФФзК виступили футзальні команди «Інтеркас» (Станіслав Гончаренко) і «КИЙ» (Андрій Голякевич), а також Леонід Матьков, Віталій Олійник і Станіслав Туржанський. Першим президентом ФФзК було обрано Володимира Підмогильного, генеральним директором – Леоніда Матькова.

У сезоні 1997/98 був проведений перший відкритий чемпіонат Києва з футзалу, що пройшов під егідою ФФзК і отримав статус першості України (Друга ліга, центральна зона). Після цього кількість футзальних змагань і їхніх учасників у місті почала активно зростати.

З 2005 року Федерацією керував Леонід Матьков. Саме завдяки його енергії та організаторським здібностям змагання почали носити по-справжньому масовий характер. Проте влітку 2011 року Леонід Матьков трагічно загинув.

2012 року ФФзК об’єднала свої зусилля з Українською Umbro-лігою, завдяки чому змагання вдалося вивести на новий ще якісніший рівень. З сезону 2012/13 усі матчі змагань під егідою Федерації почали транслюватися в прямому ефірі на її офіційному Ютуб-каналі. 2013 року почався випуск журналу «Київський футзал» про футзальне життя столиці. 

Діяльність Федерації, згідно з її Статутом, розповсюджується на всю територію міста. ФФзК є колективним членом Федерації футболу м. Києва та Асоціації футзалу України, а також тісно співпрацює з Департаментом молоді та спорту Київської міської державної адміністрації. Федерація наділена повноваженнями щодо розвитку футзалу та проведення офіційних чемпіонатів і кубків Києва.
Станом на 26 квітня 2021 року постійними та асоційованими членами Федерації є 18 футзальних осередків. Це міські футзальні клуби, аматорські ліги, товариства, ДЮСШ та інші організації різних форм власності. 

Стабільний календар і проведення змагань за системою «осінь-весна» надають можливість учасникам оптимізувати змагально-тренувальний процес з урахуванням своїх потреб. Про високий рівень змагань свідчить і те, що в них беруть участь представники інших міст, причому не тільки з Київської, а й з Сумської, Рівненської та Одеської областей.

Створено змагальну піраміду для виховання футзалістів високого рівня, оскільки чемпіонат проводиться в дев’яти вікових категорій (від U-6 до команд дорослих).

Разом з офіційними змаганнями – чемпіонатом, кубком і суперкубком Києва, Федерацією, спільно зі своїми колективними членами, щорічно проводиться багато інших турнірів, зокрема, таких, як: Київська Футзальна Ліга, Банківська Футзальна Ліга, Select Cup, Preaseason Cup, турніри на штучному газоні і т.д.

Федерація досить успішно представлена командами своїх клубів і шкіл на всеукраїнській арені. 

Серед чоловічих команд головні здобутки у таких команд: «Інтеркас»/«ІнтерКрАЗ» (триразовий чемпіон і володар Кубку України, шестиразовий срібний і одного разу бронзовий призер чемпіонату України, дворазовий фіналіст Кубку України), «СКІФ-Сілекс»/«Слід» (чемпіон і володар Кубку України), «Уніспорт-Будстар» (чемпіон України), «Manzana» (єдина аматорська команда в історії, яка стала володарем Кубку України), «ХІТ» (срібний і двічі бронзовий призер чемпіонату, п’ятиразовий фіналіст Кубку України, володар Суперкубку України), «Корпія» (фіналіст Кубку України).

Серед жіночих колективів спортивну славу столиці кували: «IMS-НУХТ» (чотириразовий чемпіон України та володар Суперкубку України, триразовий володар Кубку України, тричі срібний і одного разу бронзовий призер чемпіонату України, дворазовий фіналіст Кубку України, володар відкритого Кубку Білорусі), «Будстар-НПУ»/«Університет Драгоманова» (чемпіон і володар Кубку та Суперкубку України, бронзовий призер чемпіонату України, фіналіст Кубку України, бронзовий призер Кубку володарів кубків), «Уніспорт»/«Оболонь» (дворазовий володар Кубку України, тричі срібний і одного разу бронзовий призер чемпіонату України, дворазовий фіналіст Кубку України), «СоцТех» (володар Кубку України, тричі бронзовий призер чемпіонату, триразовий фіналіст Кубку України), «НУХТ» (срібний і бронзовий призер чемпіонату України), «Спарта» (двічі бронзовий призер чемпіонату України), «КиївГАЗ» (бронзовий призер чемпіонату України).

Звання заслуженого тренера України присвоєно: Станіславу Гончаренку (віцечемпіон Європи, шестиразовий чемпіон і володар Кубку України, володар Суперкубку України), Володимиру Залойлу (дворазовий чемпіон України, володар Кубку України), Сергію Лисенчуку (бронзовий призер чемпіонату світу, дворазовий віцечемпіон Європи, дворазовий чемпіон світу серед студентів), Валерію Варениці. 

Почесне звання майстра спорту міжнародного класу носять: Олег Шайтанов (дворазовий віцечемпіон Європи, дворазовий чемпіон України, володар Кубку України, чемпіон світу серед студентів), Віталій Брунько (бронзовий призер чемпіонату світу, віцечемпіон Європи, дворазовий чемпіон України, володар Кубку України, чемпіон світу серед студентів), Євген Варениця (віцечемпіон Європи, чемпіон України), Віталій Нестерук (чемпіон світу серед студентів, володар Кубку і Суперкубку України), Костянтин Власенко (чемпіон світу серед студентів, володар Кубку і Суперкубку України).

Станом на 2022 рік 25 вихованців київського футзалу одягали форму національної збірної України.

16 тренерів, які представляють Київ або ж тренують команди у столичних змаганнях, отримали диплом УЄФА категорії В, що є найвищою у футзалі. 

Суддівський корпус Федерації виховав двох арбітрів ФІФА (Геннадій Гора, В'ячеслав Дараган), а також дев’ятьох арбітрів національної категорії (Віталій Олійник, Василь Кузьменко, Володимир Фролов, Сергій Кравцов, Руслан Хоботов, Станіслав Туржанський, Сергій Гроховецький, Руслан Лутій, Максим Чубінський).
Наразі Сергій Лисенчук працює делегатом УЄФА з футзалу, а В’ячеслав Дараган спостерігачем арбітражу УЄФА з футзалу.
У трьох київських дитячо-юнацьких спортивних школах відкрито відділення з футзалу: ДЮСШ-25 (неодноразовий переможець чемпіонатів і Кубків України), ДЮСШ «Переможець», ДЮСШ «Дарниця». 


Вже 25 років  Федерація футзалу м. Києва, трансформуючись у своїх організаційних структурах і юридичних формах, консолідує в собі усі зусилля для розвитку і популяризації футзалу у місті. За цей час було проведено безліч турнірів для людей різних професій і статусу, але яких об’єднала любов до футзалу (IT Cup, Media Cup, Автоліга).  Крім того, Федерація допомагає в проведенні корпоративних і благодійних турнірів та змагань серед воїнів АТО/ООС.
Усі президенти ФФзК (в хронологічному порядку): Володимир Підмогильний, Ігор Анікушкін. Леонід Матьков, Сергій Кравцов (виконувач обов’язків), Павло Присяжнюк, Микола Сергієнко, Руслан Хоботов.

Знайшли помилку, натисніть